Dziecko na podłodze?

Dziecko na podłodze?

Podpowiadamy, jak zadbać zarówno o małe dziecko bawiące się na podłodze, jak i o samą podłogę.

Małe dziecko potrafi w jednej chwili znaleźć się na drugim końcu pokoju. Przemierza te odległości wielokrotnie. Powinniśmy dbać o czystość podłogi. Podłoga drewniana ma właściwości antystatyczne, dlatego nie zbiera się na niej brud. To pozwala na uniknięcie roztoczy i alergenów, które mogą w dużych ilościach kryć się w wykładzinach dywanowych.

więcej

Czy wiesz, że:

 

1. Drewno jest surowcem odnawialnym. Surowce kopalne takie jak ropa naftowa czy węgiel skończą się, drewno można produkować w sposób ciągły bez wyczerpania zasobów.

2. Drewno będące na wolnym powietrzu ale osłonięte dachem może spełniać swoje zadanie przez 20-150 lat.

3. Drewno w pomieszczeniu gdzie panuje względnie stała temperatura i wilgotność może przetrwać nawet 2000 lat.

4. Drewno ratuje atmosferę - 1 ha lasu iglastego wiąże w ciągu roku 4 tony dwutlenku węgla.

5. Drewno pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania - na ogrzewanie 1 metra kwadratowego budynku w Polsce ( z betonu i cegły) zużywa się 2-5 razy więcej energii niż w krajach skandynawskich, gdzie rozpowszechnione jest budownictwo drewniane.

6. Najlżejszym użytkowym gatunkiem drewna na świecie jest balsa posiadająca masę w granicach 40-200 kg/m³. Masa balsy porównywalna jest do niektórych rodzajów styropianu którego metr sześcienny waży 10-40 kg.

7. Drewno stwarza korzystny mikroklimat na wnętrzu domu - przy temperaturze 20°C i względnej wilgotności powietrza 65%, drewno absorbuje 12% wilgotności i oddaje ją z powrotem, kiedy powietrze staje się bardziej suche.

Dęby rogalińskie

Dęby rogalińskie - pomniki przyrody to symbol Wielkopolski położone nad brzegiem Warty (w tzw. starorzeczu Warty), na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Jest to największe w Europie skupisko pomnikowych dębów - liczy sobie ok. 2000 dębów, z których najpotężniejsze mają pnie o obwodzie sięgającym 9 m, a wszystkie o obwodzie powyżej 2 m są chronione.

Najsłynniejsze z nich to Lech, Czech i Rus, mające ok. 700 lat.