Deski lite czy warstwowe - które wybrać na podłogę z drewna?

Wybór wykończenia podłogi w pomieszczeniu mieszkalnym to bez wątpienia decyzja na długie lata. Osoby, które decydują się na drewno naturalne, najczęściej stawiają na deski podłogowe, które są trwałe, wytrzymałe i prezentują się bardzo elegancko. W sklepach można znaleźć zarówno deski warstwowe, jak i lite. Czym się różnią od siebie, a także jakie mają zalety i wady? Chcielibyśmy pokrótce porównać oba te rozwiązania. Zarówno posadzki lite, jak i warstwowe powstają z drewna naturalnego, ale ich budowa wraz z parametrami technicznymi są już nieco inne. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące podłogowych desek warstwowych oraz litych.

Podłoga lita – zalety i wady

Elementy, z których wytwarzane są posadzki lite, są produkowane w całości z drewna jednego gatunku – odpowiednio obrobionego i przyciętego. Tego typu podłogi najczęściej są wykonywane z desek z pojedynczych kawałków szlachetnego drewna (dębowego, egzotycznego itp.), których standardowa grubość waha się od 18 do 22 mm. Ich montaż odbywa się poprzez przyklejenie do podłoża bądź przy użyciu tzw. techniki ślepej podłogi, która z uwagi na poziom trudności wiąże się z koniecznością znalezienia doświadczonych parkieciarzy. Podłogi lite są droższe od warstwowych, ale jedną z ich największych zalet jest możliwość cyklinowania i to nawet wielokrotnego. Dzięki temu powierzchnię posadzki można w razie potrzeby odnawiać, a co za tym idzie, podłoga może nam służyć przez długie lata. Warto jednak w tym miejscu dodać, że deski montowane na pióro i wpust mogą być cyklinowane jedynie do tego poziomu, a nie do całej grubości deski. Posadzki lite mają również swoje wady, spośród których najczęściej wymienia się:

  • Małą odporność na wilgoć (co w okresie zimowym w połączeniu z ogrzewaniem może powodować wypaczanie i pękanie desek),
  • Wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne,
  • Większość desek litych nie nadaje się do ogrzewania podłogowego.
  • Do podłóg litych zalicza się także pakiety oraz mozaiki parkietowe.

Deska podłogowa warstwowa – zalety i wady

O wiele większym zainteresowaniem od podłóg litych cieszą się te wykonane z podłogowych desek warstwowych. Deski te, wynalezione w Skandynawii, są zbudowane z dwóch lub trzech warstw. Ze szlachetnego drewna powstają tylko górne ich części, do produkcji pozostałych używa się drewna drzew liściastych lub tańszych gatunków. Wyróżnia się różne rodzaje układu zewnętrznego tego typu desek: jednolamelowe, które swoim wyglądem przypominają deski lite, a także dwu i trzylamelowe, zbliżone do klepek parkietowych. Można je montować tak samo, jak podłogi lite lub zdecydować się na tzw. system pływający. Wbudowane w nie złącza dają możliwość samodzielnej ich instalacji bez większych trudności. Najważniejsze zalety posadzek warstwowych to:

  • Naturalny wygląd,
  • Nie skrzypią (w porównaniu do desek litych – drewno w nich nie kurczy się i nie ulega rozszerzeniu),
  • Możliwość użytkowania zaraz po ułożeniu,
  • Łatwy i szybki montaż (tzw. system pływający),
  • Możliwość odnawiania,
  • Możliwość stosowania pod ogrzewanie podłogowe.

Warto również dodać, że deska podłogowa warstwowa jest o wiele bardziej odporna na wilgoć niż lita, za co odpowiada jej specyficzna budowa, zapewniająca większą wytrzymałość na naprężenia. Dzięki temu, że wilgoć i zmiany temperatur nie oddziałują na nią tak negatywnie, można bez przeszkód montować je także w pomieszczeniach łazienkowych oraz kuchennych. Jeśli chodzi o wady podłóg warstwowych, należy podkreślić, że nie starczają one na tak długi okres, jak posadzki lite, chociaż można poddawać je cyklinowaniu (niemniej trzeba zwrócić uwagę na grubość warstwy wierzchniej zastosowanego w nich drewna).

Które deski wybrać?

Jeśli we wnętrzu mieszkalnym cenisz sobie przede wszystkim design, wówczas dobrym wyborem może być posadzka lita, która doda pomieszczeniu luksusowego charakteru. Deski lite można cyklinować mocniej niż warstwowe, stanowią więc one idealną propozycję w szczególności dla miłośników idealnie gładkich powierzchni. Jeżeli jednak jesteś osobą praktyczną i stawiasz przede wszystkim na funkcjonalność, wówczas o wiele lepszym wyborem będzie posadzka warstwowa. Deski warstwowe mają większą stabilność rozmiarową, a ponadto można sobie przy nich pozwolić na ogrzewanie podłogowe.