Ekspert radzi

Dokonanie świadomego wyboru jakim, jest zakup podłogi drewnianej, nie jest zadaniem prostym. Tym bardziej, że wybrana podłoga ma służyć na wiele lat. O długowieczności drewnianego produktu decyduje nie tylko jego właściwy wybór ale także fachowy montaż i pielęgnacja. Te trzy czynniki decydują o tym, że drewniana podłoga spełnienia nasze oczekiwania dotyczące poczucia komfortu i elegancji wnętrz na wiele lat. Mamy nadzieje, iż przedstawione w niniejszym rozdziale porady pomogą Państwu w doborze właściwej podłogi i przyczynią się do dzielenia z nami naszej pasji obcowania z podłogą drewnianą na co dzień.

Dlaczego drewniana podłoga?

 - Dzięki parkietom z naturalnego drewna pomieszczenie zyskuje indywidualny i niepowtarzalny charakter;

- Możliwość wielokrotnego odnowienia zużytej powierzchni;

- Podczas chodzenia w twardym obuwiu nie słychać uciążliwego dla ucha głuchego odgłosu;

- Parkiet gotowy można użytkować natychmiast po ułożeniu;

- Konstrukcja klejona parkietów zapewnia dużą stabilność klepki;.

- Parkiet gotowy można stosować na ogrzewanie podłogowe;

- Parkiety z litego drewna 16 i 22 można stosować w pomieszczeniach mieszkalnych (oprócz łazienek) i budynkach użyteczności publiczej;

- Wysoka jakość wykonania parkietów dwuwarstwowych potwierdzona certyfikatem ITD.

Lakier czy olej?

Podłogi drewniane najczęściej wykańcza się lakierem lub olejem. Zarówno lakier, jak i olej mają zalety i wady. Co zatem wybrać – lakierowanie czy olejowanie?

 

ZALETY PODŁOGI LAKIEROWANEJ:

- wysoka odporność podłogi na zabrudzenia (brud nie wnika w strukturę drewna),

- podłoga łatwa w pielęgnacji,

- względnie długi czas użytkowania podłogi bez przeprowadzania renowacji.

 

 

ZALETY PODŁOGI OLEJOWANEJ:

- olej podkreśla naturalny rysunek drewna,

- podłoga olejowana swobodnie "pracuje" i "oddycha",

- małe rysy są mniej widoczne niż na powłoce lakierowanej,

- podłoga olejowana nie przyciąga kurzu,

- możliwość  szybkiej  i taniej renowacji podłogi,

 

 

 

 

Co jest ważne przy zastosowaniu podłogi drewnianej na ogrzewanie podłogowe?

Drewno od wieków jest najpopularniejszym i najchętniej wykorzystywanym materiałem wykończeniowym, dającym poczucie piękna i trwałości.

Co najważniejsze, moda na drewno nie przemija, mimo zmieniających się trendów wnętrzarskich.

 

Wybór podłogi drewnianej na ogrzewanie podłogowe jest jednym z elementów calego procesu instalacji ogrzewania podłogowego w pomieszczeniu. Aby osiągnąć wymagany efekt należy zwrócić uwagę, nie tylko na gatunek drewna oraz grubość elementu drewnianego, ale także na przygotowanie podłoża, dobór materiałów do układania podłogi oraz na właściwą eksploatację. Montaż podłogi na ogrzewaniu podłogowym wymaga od montażysyty ogromnego doświadczenia, ścisłego zachowania technologii oraz wiedzy na temat zmian właściwości zastosowanych materiałów.

Firma Dąbex posiada w swoim bogatym portfolio podłogi drewniane Parat Dos, Parat Dos Maxi oraz Mega Profi będące doskonałym rozwiązaniem do zastosowania na ogrzewanie podłogowe. W naszej ofercie posiadamy kilkaset wzorów podłóg, które dzięki odpowiedniej warstwowej konstruckji oraz niskim wartościom oporu cieplnego, znakomicie sprawdzają się na systemach ogrzewania podłogowego.