Jaką podłogę wybrać pod ogrzewanie podłogowe?

Komfort poruszania się po ciepłej posadzce sprawia, że coraz większa liczba osób decyduje się na zamontowanie wodnego ogrzewania podłogowego. Prawidłowe funkcjonowanie tego typu rozwiązania jest uzależnione w głównej mierze od fachowego montażu, ale oczywiście nie tylko. Chcąc zadbać o ciepły klimat w domu, warto szczególną uwagę zwrócić również na wybór odpowiedniej posadzki. Powinna ona być wykonana z materiałów, które nie będą izolować ciepła oddawanego przez rury grzewcze, ale dobrze je przewodzić i oddawać do pomieszczenia. Podpowiadamy, jak wybrać podłogę pod ogrzewanie podłogowe, jakich materiałów unikać oraz jakich zasad się trzymać, aby uniknąć niespodzianek w trakcie zimowej eksploatacji. Popularna podłogówka wymaga właściwego przygotowania wylewki i powinna być przewidziana już na etapie projektowania budynku. Tego rodzaju system ogrzewania płaszczyznowego zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu, powodując, że najbardziej komfortowa temperatura jest właśnie tam, gdzie jej potrzebujesz.

Czym jest wodne ogrzewanie podłogowe?

Tzw. podłogówka staje się coraz bardziej popularnym sposobem ogrzewania budynków mieszkalnych. Tego rodzaju instalacja podłączona do centralnego ogrzewania daje wiele korzyści, świetnie sprawdzając się zarówno przy tradycyjnym kotle, jak i w systemie, w którym ogrzewanie jest zasilane z pompy ciepła. Rury grzewcze są rozprowadzane bezpośrednio pod powierzchnią posadzki, a pod rurami umieszcza się odpowiednio cienką warstwę izolacji przeciwwilgociowej. Nad instalacją układa się natomiast nawierzchnię podłogową. Prawidłowo wykonana powierzchnia z podgrzewaniem podłogowym staje się w ten sposób głównym elementem grzewczym. Ogrzewanie elektryczne jest oczywiście przydatne, chociażby ze względu na możliwość szybkiego ogrzania pomieszczeń, ale główny czynnik grzewczy stanowi w tym systemie woda. W podłogówce bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w rurach – optymalna waha się pomiędzy 25 a 29 stopni Celsjusza.

Wady i zalety ogrzewania podłogowego

Główną zaletą ogrzewania podłogowego  jest równomierne rozłożenie temperatury na całej powierzchni podłogowej pomieszczenia. Oznacza to, że temperatura w każdym kącie budynku jest identyczna, czego nie można osiągnąć przy użyciu kaloryferów. Pozostałe korzyści płynące z tego sposobu ogrzewania płaszczyznowego to:

  • Korzystny rozkład temperatur w pionie,
  • Wymagana niższa temperatura wody w piecu,
  • Brak widocznych grzejników,
  • Większa wilgotność,
  • Nowoczesność i ekologia.

Warto ponadto podkreślić, że podłogówka jest bardzo dobrym rozwiązaniem do ogrzewania pomieszczeń wysokich. Ogrzewanie grzejnikowe powoduje unoszenie ciepłego powietrza i jego gromadzenie się pod sufitem, przez co generuje straty. Natomiast ogrzewanie podłogowe utrzymuje stałą i komfortową temperaturę od podłogi do głowy, czyli tam, gdzie potrzebne jest ciepło. Wady ogrzewania podłogowego:

  • Duża bezwładność cieplna, czyli powolne nagrzewanie się i powolne stygnięcie,
  • Wyższe koszty instalacji (o ok. 30-40% w porównaniu do instalacji z kaloryferami),
  • Konieczność wyboru odpowiedniej posadzki oraz rodzaju pokrycia podłogi.

Posadzka na podłogówkę – jaką wybrać?

Na podłogi przeznaczone pod ogrzewanie podłogowe powinno się stosować materiały o dobrej przewodności cieplnej, które nie będą stanowić izolacji dla przenikania ciepła. Im warstwa wykończeniowa będzie charakteryzować się mniejszym oporem przewodzenia, tym więcej ciepła odda. Z drugiej strony warto dodać, że wykładziny o większej izolacyjności dają możliwość uzyskania bardziej równomiernego rozkładu temperatury w pomieszczeniu (nie będzie odczuwalna różnica temperatury w miejscach znajdujących się bezpośrednio nad rurami i położonych obok). Chcąc mieć pewność, że podłogówka będzie dobrze spełniać swoją funkcję, najlepiej wybrać materiał o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła oraz dużej bezwładności cieplnej. Jako podłoga pod ogrzewanie podłogowe dobrze sprawdzi się w szczególności ceramika lub kamień. Wykonanie posadzki z tych materiałów ma dodatkową zaletę, gdyż pozwala na ułożenie cienkich kabli lub mat grzewczych w warstwie kleju mocującego.

Czy posadzka drewniana nadaje się pod ogrzewanie podłogowe?

Drewno wprawdzie źle znosi temperatury i gorzej przewodzi ciepło niż ceramika, ale pomimo to istnieje możliwość ułożenia drewnianej posadzki na ciepłym podkładzie. Decydując się na nawierzchnię z drewna, trzeba jednak pamiętać o wyborze odpowiedniego gatunku drewna oraz rodzaju elementów. Jako drewniane podłogi przeznaczone pod ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdzą się te wykonane z drewna o niewielkim współczynniku skurczu i długim czasie osiągania równowagi higroskopijnej (dąb, iroko, tek, merbau).

Jakie posadzki nie sprawdzą się pod podłogówkę?

Jako podłoga pod ogrzewanie podłogowe na pewno nie sprawdzi się posadzka wykonana z gatunków o wysokim współczynniku skurczu (np. z buku), gdyż pod wpływem zmian temperatury i wilgotności drewno może zmienić swój wymiar. Nie zaleca się też powierzchni ze średnio pracującego drewna, np. z jesionu. Oprócz gatunku istotne znaczenie ma także budowa drewnianych elementów. Lepiej od litych sprawdzają się deski warstwowe, w których w wyniku ułożenia krzyżowego słoi praca drewna jest ograniczona. Z uwagi, iż surowiec ten niezbyt dobrze przewodzi ciepło, maksymalna grubość posadzki z drewna powinna wynosić 1,5 cm.