Pielęgnacja podłogi olejowanej

Parkiety czy deski olejowane nadają wnętrzom szczególnego i naturalnego klimatu. Aby długo cieszyć się pięknem olejowanej podłogi należy ją od samego początku prawidłowo i również systematcznie pielęgnować środakmi zalecanymi przez producenta. Podłoga ta staje się bowiem z biegiem czasu mniej podatna na zuzycie, gdyż zabiegi pielęgnacyjne zwiększają jej odporność na zabrudzenia, zapewniają dodatkową ochronę i zdecydowanie wydłużają jej żywotność.

Podłogę fabrycznie olejowaną po ułożeniu i odkurzeniu należy dokładnie umyć intensywnym zmywaczem, a następnie nałożyć warstwę oleju pielęgnacyjno - konserwującego(zalecego przez producenta) w celu zabezpieczenia podłogi olejowanej oraz zamknięcia niewidocznych gołym okiem mikroszczelin powstałych po montażu parkietu lub deski pomiędzy poszczególnymi elementami podłogi.

Codzienna pielęgnacja podłóg olejowanych polega na ich odkurzaniu lub zamiataniu oraz w razie potrzeby przemywaniu na mokro mydłem do podłóg olejowanych. Mydło nie tylko zmywa, ale również wytwarza na podłodze odnawialną warstwę ochronną, która dodatkowo chroni podłogę drewnianą przed zabrudzeniami. Jeżeli podłoga olejowana jest silnie zabrudzona to należy ją gruntownie przemyć intensywnym zmywaczem, a następnie dodatkowo mydłem do podłóg olejowanych, które odtworzy warstwę ochronną.

W przypadku podłogi olejowanej mamy możliwości usunięcia punktowo/miejscowo uporczywej plamy czy zabrudzenia. Usuwa się, je intensywnym zmywaczem lub odplamiaczem i następnie nakłada się olej pielęgnacyjny. Jeśli jednak plama okaże się zbyt trudna do usunięcia, wówczas zabrudzone miejsce należy przeszlifować papierem ściernym oraz ponownie zaolejować ją olejem do podłóg surowych. Ostatecznie należy wypolerować podłogę do sucha aż do uzyskania jednolitej powłoki.

 

Ważne! Oleju nie pozostawiać na podłodze w postaci rozlanej warstwy.